'ברכת ישעיה' – מפעלות הצדקה והחסד של הצדיק רבי ישעיה מקרעסטיר זיע"א

ישועות אצל הצדיק

הקמע ששרף את המתחרים

חצק'ל היה יהודי הונגרי טיפוסי, כובעו שמוט על ראשו וזמן אין בידו לסדרו כיאות, שכן טרוד הוא ומרבה לתור אחר פרנסתו. שנים שהוא מתרוצץ ומבקש אחריה, אך מתקשה למצוא אותה. משנה מקום משנה מזל, חצק'ל, אמר לעצמו. אמר ועשה: קם והיגר אל יבשת הזהב, אולי שם נחבאת לה הפרנסה האבודה.

ב"גולדינע מדינע" אכן דימה כי החיפושים הוכתרו סוף סוף בהצלחה. הוא פתח מכבסה בניו-יורק וחישב לעשות ממנה רווחים נאים, לאכול מפירותיה לאורך ימים. אך ימי השלווה לא ארכו: שני גויים איטלקיים שצרה עינם בהצלחתו של חצק'ל הלכו בעקבותיו ופתחו מכבסה מתחרה מול חנותו, והחלו למשוך את הלקוחות לכיוון המכבסה שבצדו השני של הרחוב.

חצק'ל האומלל לא ידע את נפשו. פרנסה – צריך לשמור עליה בשבע עיניים, קונן. הנה, זה שנים ארוכות שאני רודף אחריה, ועתה שמצאתיה סוף סוף – היא פורחת ונעלמת…

אולם חצק'ל לא אמר נואש. ידידו עמד לצאת לביקור בהונגריה, וחצק'ל קפץ על המציאה וביקש ממנו להיכנס לר' ישעיה מקרעסטיר ולשטוח את מצוקתו בקודש פנימה.

הידיד יצא למסע, וחצק'ל שב לשרת את הלקוחות שעדיין שמרו לו אמונים, לשמור על הפרנסה שלא תברח ולהתפלל שיהיה טוב.

מקץ ימים רבים שב הידיד לאמריקה ובאמתחתו משלוח יקר מעם הצדיק ר' ישעיה: קמע כתוב על קלף. חצק'ל נשא עליו את הקמע בחרדת קודש, והמתין בציפייה לבאות.

בינתיים לא שקטו האיטלקים על השמרים. הם ישבו לטכס עצה איך לבער את חנותו של חצק'ל מן העולם, ועלתה מחשבה לפניהם להעלות אותה באש. כדי לשמור על ידיים נקיות מאפר, ואולי כדי לא להיכוות, שכרו בן בלייעל שיבצע עבורם את המזימה.

האיש יצא באישון ליל לבצע את שליחותו. בחסות החשכה התגנב בין החנויות שברחוב, מחפש אחר המכבסה של חצק'ל, המדריכה את מנוחתם של שני האיטלקים. אור הירח לא הספיק כדי לזהות את פתח החנות, והאיש התייגע לחפש אחריה שעה ארוכה. סוף כל סוף מצא את פתח המכבסה, הצית ביסודיות ונמלט מהאזור, משאיר לאש לחגוג עם כל הסחורה שמצאה בפנים.

אתא בוקר, וכל רחוב החנויות הניו-יורקי גועש ורועש: חנותם של שני האיטלקים עלתה באש!

בחשכת הלילה טעה השליח בין פתחי המכבסות ושרף את חנותם של מזמיני הפעולה…

חצק'ל המשיך לשמור על הקמע שלו מכל משמר, מאמין שהוא ישמור על פרנסתו טוב משיעשה זאת חצק'ל עצמו. רק לאחר הסתלקותו של ר' ישעיה זיע"א הרהיב עוז ופתח את הקמע. מה נדהם למצוא שם את הפסוק מבראשית המספר כי אנשי סדום שביקשו להיכנס לביתו של לוט הוכו בסנוורים ולא מצאו את פתח הבית…

ויהי לפלא.

לקבלת פרטים נוספים צרו קשר

צרו קשר | CONTACT
close slider
גלילה לראש העמוד

רוצה גם לזכות בפרנסה בשפע וכל הישועות

דילוג לתוכן